Pochodna funkcji
5.1. Pochodna funkcji
Pojęcie pochodnej ściśle związane jest z pojęciem stycznej do krzywej. Z kolei styczna związana jest z pojęciem siecznej i cięciwy. Sieczna jest to prosta przecinająca daną krzywą w co najmniej dwóch punktach. Odcinek siecznej ograniczony punktami przecięcia z krzywą nazywa się cięciwą tej krzywej. Na rysunku poniżej prosta L przecina krzywą w dwóch punktach P i Q.
Prosta L nie jest styczna do tej krzywej w punkcie Q, zaś jest styczna w punkcie P. Czym różnią się te dwa przypadki. Popatrzmy na rysunek poniżej.
Przez punkt P poprowadzono pęk prostych (siecznych) przecinających krzywą w punktach Q, Q1, Q2, Q3, …. Punkty Qi dla i= 1,2 3,…. przesuwają się po krzywej w kierunku punktu P w taki sposób, że długości odpowiadającym im cięciw PQi dążą do zera i jednocześnie proste sieczne L(PQi) dążą do pokrycia się z prostą L. Tę prostą L nazywamy prostą styczną do krzywej w punkcie P.
Mówimy, że styczną do krzywej w punkcie P jest prosta, będąca granicą siecznych do krzywej przechodzących przez punkty P i Q, gdy Q dąży do P. Granica ta nie zawsze istnieje, ale jej istnienie związane jest z istnieniem pochodnej funkcji wyznaczającej tę krzywą. Opiszmy ten proces analitycznie.
Współczynnik kierunkowy siecznej mh przechodzącej przez punkty P(x0, f(x0)) i Q(x0+h, f(x0+h)) jest równy:
Wtedy współczynnik kierunkowy m stycznej L (kolor niebieski na rysunku) w punkcie P jest równy:
Wartość f′(x0) (o ile istnieje powyższa granica) nazywamy pochodną funkcji f w punkcie x0. Zwykle przyrost zmiennej x oznacza się przez ∆x zamiast przez h.
Najczęstszym zastosowaniem pochodnej funkcji w fizyce jest określenie prędkości chwilowej poruszającego się ciała (punktu) po prostej. Wówczas możemy przez s= f(t) oznaczyć zależność współrzędnej s ustalonego punktu ciała od czasu t. Droga przebyta przez to ciało w przedziale czasu [ t, t+∆t] wynosi ∆s=f(t+∆t) – f(t).
Prędkością średnią na tym odcinku jest wielkość:
Prędkość chwilowa w momencie t jest równa:
.
Przy oznaczeniu ∆x (zamiast przez h) mówimy, że:
∆x jest przyrostem zmiennej niezależnej x,
∆y = f(x+∆x) – f(x) jest przyrostem zmiennej zależnej y,
zaś wyrażenie
nazywamy się ilorazem różnicowym.
Wreszcie, jeżeli oznaczymy x= x0+∆x, to pochodną funkcji f w punkcie x0 można zapisać:
Jeśli funkcja f : (a, b) →ℝ ma pochodną dla każdego elementu swej dziedziny (a, b), to można rozważać odwzorowanie przypisujące każdemu argumentowi x ∈ (a, b), jego pochodną f′(x). Przekształcenie to nazywa się funkcją pochodną funkcji f lub krótko: pochodną f oznaczać ją będziemy symbolem f′. Jest ona również funkcją zmiennej rzeczywistej o wartościach rzeczywistych.
Z kolei można określić pochodną funkcji f′ i oznaczyć ją jako f′′; nazywamy ją drugą pochodną funkcji f. Podobnie można określić pochodne wyższych rzędów: f′′′,f′′′′ itd., a ogólnie n-tą pochodną funkcji f będziemy oznaczać przez f(n).
Wreszcie dla pary funkcji f, f′ wprowadzimy nowe pojęcie: funkcję f nazywamy funkcją pierwotną (po francusku i angielsku – primitive) dla funkcji f′. Ogólnie dla pary funkcji f(n-1), f(n): funkcję f(n-1) nazywamy funkcją pierwotną dla funkcji f(n). W rachunku całkowym zwykle oznaczamy przez F funkcję pierwotną funkcji f. Czyli F′ = f .
Własności funkcji pochodnej:
Udowodnimy najbardziej istotną regułę zwaną regułą Leibniza: (f∙g)′=f′∙g + f∙g′
Odejmując i dodając w liczniku wielkość f(x)∙g′(x0) otrzymamy po przekształceniach
c.b.d.o.
Powyższa reguła liczenia pochodnej iloczynu dwóch funkcji jest bardzo ważna w rachunku różniczkowym i całkowym zawiera bowiem w swej formule zarówno same funkcje, jak i ich pochodne. Ma ona swój odpowiednik w regule całkowania przez części, gdzie występują funkcje całkowane, jak i ich funkcje pierwotne!
Przykłady
Policzmy teraz pochodne kilku funkcji elementarnych;
1) Jeżeli f(x) = c (constans), to f′(x) = 0, bo wprost z definicji zachodzi
2) Jeżeli f(x) = x, to f′(x) = 1, bo wprost z definicji zachodzi
3) Niech f(x)=x2. Wówczas f′(x)=2x, bo:
4) Ogólnie dla funkcji f(x)=xn+1 mamy wzór na jej pochodną: f′(x)=(n+1)xn.
Łatwo to wykazać indukcyjnie wykorzystując wzór na pochodną iloczynu.
Dla n=1 sprawdziliśmy powyżej, że wzór jest prawdziwy.
Założenie ind. dla n=k jest [ f(x)=xk+1 ⇒ f′(x)= (k+1) xk ]
Teza ind. dla n=k+1 jest [ f(x)=xk+2 ⇒ f′(x)= (k+2) xk+1 ]
Dowód.
f(x)=xk+2=x∙xk+1 ⇒ f′(x)= (x)′∙ xk+1 + x∙(xk+1)′ = 1∙xk+1 + x∙(k+1)xk = (k+2) xk+1 c.b. d. o.
Zatem dla f(x)=xn+1 mamy f′(x)=(n+1)xn dla wszystkich n∈ℕ.
5) Niech f(x) = sin x. Wówczas f′(x)=cos x, bo: