SPOŁECZEŃSTWO I ŚWIAT
Die Grenzen meiner Sprache bedeuten die Grenzen meiner Welt.
The limits of my language mean the limits of my world
Granice mojego języka są (oznaczają, wyznaczają) granicami mojego świata
(Ludwig Wittgenstein)
12 .03.2017
Europoseł Korwin- Mikke argumentując tezę o niskim poziomie intelektualnym kobiet podparł się stwierdzeniem, że na rankingowej liście szachowej nie ma na pierwszych 400 pozycjach żadnej kobiety. Mając na uwadze wysokie mniemanie Korwina-Mikke o swoich umiejętnościach szachowych i brydżowych, proponowałbym mu mecz szachowy z najlepszymi 400. szachistkami świata. Przewiduję wynik 400:0, bynajmniej nie na korzyść naszego dzielnego posła!
Ciekaw byłbym, jakie wówczas wyciągałby argumenty na rzecz swojej rzekomej wyższości intelektualnej.
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
3.12.2016
Sensacja
Oto człowiek, który zmienia świat – Władimir Putin. To pod jego naciskiem podczas szczytu OPEC we Wiedniu doszło do – pierwszej od ośmiu lat – decyzji o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej w krajach zrzeszonych w tym kartelu. Celem jest zwiększenie cen ropy znajdującej się na dość niskim poziomie. Najbardziej sensacyjną stroną tej decyzji jest dojście do porozumienia między dwoma mocno skonfliktowanymi członkami OPEC – Iranem i Arabią Saudyjską. Arabia Saudyjska zobowiązała się zmniejszyć wydobycie, zaś Iran, wprawdzie w niewielkim stopniu, będzie mógł je zwiększyć.
4.12.2016
Media doniosły:
Rozwój robotyki w Polsce to obsesja ministra Morawieckiego – będzie forsował swój pomysł nawet kosztem zwolnień
Ponad 100 lat temu Henry Ford demonstruje pierwszą prawdziwą linię montażową do produkcji automatycznej. Henry Ford zaprojektował swoją pierwszą ruchomą linię montażową w 1913 roku, rewolucjonizując tym samym proces produkcyjny samochodów. Linia montażowa w pierwszych zakładach Forda w Highland Park w amerykańskim stanie Michigan stała się punktem odniesienia dla metod produkcji masowej na całym świecie.
W ubiegłym 2015 roku w fabrykach na całym świecie zainstalowano ponad ćwierć miliarda robotów, ale niestety robotyzacja na miarę XXI wieku nadal omija Polskę. A przecież to dzięki robotom gospodarka światowa jest zdolna wypracować wysoki dochód. Czy uda się Morawieckiemu namówić przedsiębiorców do inwestowania w robotykę? Czy stanie się to przełomem i motorem unowocześniającym polską gospodarkę?
14.12.2016
Czyżby fiasko Obrony Terytorialnej – ukochanej koncepcji min. Macierewicza?
Najbardziej wiarygodną gazetą w Polsce stał się „Dziennik Gazeta Prawna„. Jej zdaniem do nowej formacji zgłasza się mało osób, do tego są to głównie osoby bez pracy lub te, które słabo zarabiają. Czy będzie to Obrona Terytorialna Bezrobotnych? –ironizuje „DGP”.
30.12.2016
Alois Riklin profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w St. Gallen w swojej arcyciekawej książce „Niccolo Machiavellego nauka o rządzeniu” omawiając koncepcje twórcy Księcia wymienia kluczowe pojęcia stosowane przy ich opisie i analizie. Są to – neccessite, occasione, fortuna i virtu. Zatrzymajmy się przy pojęciu occasione (korzystna sposobność, okazja).
Według autora jest to sytuacja, która „nie jest przewidywalna, może przyjdzie, może nie, kiedy jednak przychodzi, wtedy z reguły tylko raz, pojawia się niespodzianie i szybko zaraz znika”. I dalej podpiera się wypowiedziami znanych polityków.
„We wspomnieniach politycznych przywódców spotykamy się z pojęciem occasione na każdym kroku. Bismarck przyrównywał męża stanu do myśliwego, który cierpliwie czeka na moment najlepszy do oddania strzału. Był przekonany o tym, że w polityce dochodzi do sytuacji, które już nigdy się nie powtarzają”.
„Helmut Schmidt wypowiedział znane zdanie, że dzisiejszy mąż stanu ma w swej kadencji co najwyżej dwie lub trzy wielkie decyzje do podjęcia i biada mu, jeżeli nadarzającej się sposobności nie wykorzysta.”
5.02.2017
Media donoszą:
https://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/201701254678376-rosja-magnes-do-przyciagania-pieniedzy/
Forbes: Rosja zamienia się w magnes do przyciągania pieniędzy
Dane statystyczne z mijającego miesiąca pokazują znaczący wzrost zainteresowania zagranicznych inwestorów funduszami, zorientowanymi na rosyjskie aktywa – informuje ekspert Forbes Kenneth Rapoza.
Według danych amerykańskiej firmy analitycznej Emerging Portfolio Fund Research Global, która co tydzień publikuje raporty, dotyczące przepływu kapitału międzynarodowego, Rosja wyprzedziła w tym miesiącu inne rozwijające się rynki pod względem wielkości tzw. inwestycji portfelowych. W tyle znalazły się Chiny, Indie, Brazylia i Meksyk.
Zdaniem sprawozdawcy, wzrost popularności rosyjskich papierów wartościowych wśród inwestorów wiąże się z tym, że Rosja znów stała się liderem w sferze wydobycia węglowodorów. Oprócz tego, światowi gracze liczą na rychłą „odwilż” w stosunkach Moskwy i Waszyngtonu. Stabilny kurs rubla i niska inflacja również czynią Moskwę atrakcyjnym partnerem.
Jeśli zapomnimy o polityce, zobaczymy oczywisty postęp, osiągnięty na froncie gospodarczym. Właśnie to sprawiło, że Rosja jest w tym miesiącu magnesem, przyciągającym pieniądze — reasumuje Rapoza.
Rozwój gospodarczy Rosji pomimo sankcji gospodarczych nałożoną na nią przez kraje zachodnie świadczy o jej dużych możliwościach. Mogłoby to nawet cieszyć, gdyby nie informacja poniżej o rosyjskim potencjale militarnym i skłonnościach tego państwa do jego używania.
Amerykańskie pismo Business Insider zestawiło ranking składający się z siedmiu najbardziej śmiercionośnych rodzajów rosyjskiej broni – znalazły się w nim różne rodzaje sprzętu wojskowego i uzbrojenia, poczynając od kompleksów rakietowo-zenitowych, a kończąc na helikopterach. Odpowiedni artykuł można przeczytać pod adresem: https://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/201702044760834-bron-ranking/
6.02.2017
Nowa polityka imigracyjna USA?
Zgodnie z obietnicami wyborczymi prezydent Donald Trump chce zbudować mur wzdłuż całej granicy z Meksykiem. Ta (nie)poważna inwestycja wzbudza wiele kontrowersji w kraju i zagranicą (szczególnie w Meksyku!).
Ale na tym nie koniec.
Niedawno podpisany przez nowego prezydenta USA Donalda Trumpa antyimigracyjny dekret dotyczący uchodźców i imigrantów z państw muzułmańskich również wzbudza liczne protesty w kraju i zagranicą. Wzbudził on nie tylko krytykę ze strony siedmiu krajów muzułmańskich Iraku, Iranu, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu, ale także poważne zastrzeżenia wielu sojuszników Stanów Zjednoczonych na świecie.
Warto przypomnieć, że władza prezydenta USA jest ograniczona, wiele jego decyzji może zablokować Kongres (jeśli odmówi przyznania pieniędzy) lub sąd (jeśli uzna ustawę za niezgodną z Konstytucją).
I tak się stało!
Sędzia federalny w Seattle wydał czasowy nakaz wstrzymania wykonywania dekretu prezydenta Donalda Trumpa, który zakazywał wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw przez 90 dni.
Seattle nocą
Sędzia federalny James Robart uzasadniał, że mieszkańcy stanu Waszyngton mogliby ponieść „nieodwracalne szkody”, gdyby dekret Donalda Trumpa nadal obowiązywał.
„Biały Dom” (budynek na zdjęciu powyżej) zapewnił jednak, że dekret jest zgody z prawem i będzie się odwoływał.
6.02.2017
Były prezydent USA Barack Obama wydał swoje pierwsze oświadczenie po tym, jak opuścił Biały Dom.
Obama popiera protesty obywateli przeciwko dekretowi swojego następcy Donalda Trumpa, wstrzymującego przyjmowanie uchodźców i zakazującego wjazdu do USA obywatelom siedmiu krajom muzułmańskich.
Jego zdaniem – pomysł dyskryminowania ludzi ze względu na ich religię zagraża amerykańskim wartościom.
7.02.2017
„Forbes”: Angela Merkel najbardziej wpływowa kobieta świata
Spotkanie Merkel – Kaczyński już wkrótce!
Gerhard Gnauck, korespondent prestiżowego niemieckiego dziennika „Die Welt” w rozmowie z Wirtualną Polską przybliżył polityczne tło zbliżającej się wizyty Kanclerz Angeli Merkel w Polsce: http://wiadomosci.wp.pl/kat,142834,title,Gerhard-Gnauck-Merkel-oddala-przysluge-nie-tylko-uchodzcom-ale-tez-innym-szefom-rzadow,wid,18695037,wiadomosc.html?ticaid=118952
Poza oficjalnymi, wynikającymi z protokółu dyplomatycznego, spotkaniami z szefostwem państwa, niemiecka Kanclerz ma również zamiar spotkać się najważniejszą osobą w naszym kraju – prezesem PiSu Jarosławem Kaczyńskim.
Warto przypomnieć, że niedawno Gerhard Gnauck na łamach „Die Welt” wygłosił tezę, że warto lepiej przyjrzeć się pozytywnym aspektom polityki PiSu w Polsce. W rozmowie z WP powiedział: Chciałem niemieckiej publiczności powiedzieć, że ci, który z powodu lenistwa intelektualnego sądzą, iż PiS nie ma koncepcji i chodzi mu tylko o tępą i głupią władzę, powinni się wstydzić i rozszerzyć swój horyzont – spojrzeć bez stereotypów na rząd w Polsce. Rząd PiS może się nie podobać, ale zasługuje na obiektywne spojrzenie
Podkreślił jednak różnice: „styl niemieckiej polityki krajowej jest bardziej dyplomatyczny i bardziej wyrafinowany niż ten preferowany przez Kaczyńskiego. Część polskiego społeczeństwa, która dała władze PiS-owi, przyklaskuje przywódcom, którzy uderzają ręką w stół, a swoich rywali czasami nazywają nawet „ludźmi gorszego sortu”. W Niemczech czegoś takiego nie ma”.
Wyraził też opinię, że asymetria w stosunkach polsko-niemieckich jest wyraźna. Dla Niemców Polska nie jest krajem bardzo ważnym, a nowy styl polityki w Polsce w wykonaniu PiSu wydaje się im niezbyt przyjemny. Z kolei być może teraz do Kaczyńskiego dociera to, jak ważną rolę na świecie odgrywają Niemcy. I jak pozytywną rolę dla Polski Merkel odgrywa. Bez pani kanclerz nie byłoby na przykład sankcji na Rosję ani długiej walki za stołem negocjacyjnym o los Ukrainy. Na koniec dodał: „Nie idealizuję Merkel, ale opinia, że los Europy spoczywa na jej barkach, jest do pewnego stopnia prawdziwa”.
Trzeba mieć nadzieję, że spotkanie Merkel – Kaczyński wniesie pozytywne ożywienie w relacjach między naszymi krajami!
13.02.2017
Frank-Walter Steinmeier nowym prezydentem Niemiec
Byłego ministra spraw zagranicznych poparło we wczorajszym niedzielnym głosowaniu około ¾ elektorów Niemieckiego Zgromadzenia Federalnego.
Polityk SPD był wspólnym kandydatem chadeków i socjaldemokratów.
Żyjemy w burzliwych czasach, a świat sprawia wrażenie, jakby miał się rozpaść – powiedział Steinmeier tuż po wyborze.
Potrzebna jest nam odwaga do zachowania tego, co posiadamy – wolności i demokracji w zjednoczonej Europie. Chcemy i musimy bronić tych fundamentów – zapowiedział nowy prezydent.
Jakie są prerogatywy prezydenta Niemiec?
Pełni on przede wszystkim funkcje reprezentacyjne – jego pozycja w systemie politycznym jest znacznie słabsza niż jego odpowiedników we Francji czy Polsce. Jego rola nie jest jednak wyłącznie symboliczna. Chociaż głównym jego orężem są przemówienia, to spełnia również ważną rolę badając przyjęte przez parlament ustawy pod kątem zgodności z konstytucją Niemiec. W razie wątpliwości może je wstrzymać, odsyłając do Trybunału Konstytucyjnego.
Kanclerz Merkel wyraziła swoje głębokie zadowolenie z wyboru Steinmeiera na prezydenta. Jakie znaczenie dla Polski ma ten wybór – trudno powiedzieć.
Chciałbym jednak zwrócić uwagę na jego wypowiedź: „Będę pracował na rzecz politycznej kultury charakteryzującej się tym, że możemy się spierać, ale traktujemy się z szacunkiem”. Na pewno naszym politykom przydałaby się ta rada.
24.02.2017
Trudno zaprzeczyć tezie, że intelektualna miałkość cechuje naszą aktualną scenę polityczną.
Nie dziw tedy, że myśl nasza zwraca się ku informacjom dobiegającym ze świata kultury i intelektu. A w ostatnich dniach świat ten opuścili ich wielcy przedstawiciele – znakomita aktorka Danuta Szaflarska ( w wieku 102 lat), światowej sławy dyrygent i kompozytor Stanisław Skrowaczewski ( w wieku 93 lat) oraz znakomity rosyjski matematyk Igor Szafarewicz (w wieku 93 lat). W świecie, gdzie coraz trudniej o prawdziwe autorytety i wzorce do naśladowania warto przyjrzeć się ich twórczości i osobowości.
Szaflarska pokazała swój charakter w trudnych czasach okupacji niemieckiej.
Skrowaczewski po urazie ręki w walkach I wojny światowej, co uniemożliwiło mu kontynuowanie obiecującej kariery pianisty, przerzucił się na dyrygenturę i kompozycję osiągając tam światowe sukcesy.
Szafarewicz, oprócz osiągnięć w matematyce, pokazał się jako ważna postać w rosyjskim ruchu dysydenckim, chociaż jego żydofobia spowodowała, że nie szedł w jednej parze z tak znanym dysydentem jak fizyk jądrowy Andriej Sacharow*.
Igor Szafarewicz, w obszernym studium Rusofobia (1989), przeciwstawia się pomawianiu rodowitych Rosjan o niezdolność stworzenia ustroju opartego na zasadach wolności i demokracji. Szafarewicz upatruje głównych twórców „czarnej legendy” w rosyjskich Żydach. Jego zdaniem odnosili się oni zawsze z zapiekłą nienawiścią do wszystkiego co rosyjskie, od kultury i literatury poczynając, a na Rosjanach kończąc.
Zobacz też:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1730833,Zmarl-rosyjski-matematyk-i-dysydent-Igor-Szafarewicz
Nam – użytkownikom Internetu – warto pamiętać prorocze słowa Sacharowa z 1974 roku: „Przewiduję powstanie uniwersalnego systemu informacji, który umożliwi każdemu dostęp w każdym momencie do zawartości każdej książki, magazynu lub jakiegokolwiek faktu. System ten będzie miał osobne mikrokomputery jako terminale, główne punkty kontrolne przepływu informacji, i kanały komunikacyjne na tysiące różnych sposobów od satelitów przez kable aż po linie laserowe. Nawet częściowa realizacja tego systemu częściowo będzie oddziaływała na każdego człowieka, na jego rozrywkę oraz jego intelektualny i emocjonalny rozwój. Ale prawdziwie historyczną rolą tego systemu będzie złamanie granic w wymianie informacji między krajami i ludźmi”.